Psychologia pozytywna dla zapracowanych
Poznań / 11. września / godz. 17.30-20.30 / 125 zł
“Kiedy poświęcamy czas na dostrzeganie rzeczy, które wyszły nam dobrze – otrzymujemy w ciągu dnia wiele małych nagród.” – prof. Martin Seligman
Szacuje się, że w ciągu dnia człowiek miewa blisko 20.000 myśli, z których ponad 90% dotyczy tych samych spraw, co dnia poprzedniego. Alarmujący jest fakt, że około 80% spośród codziennych myśli ma zabarwienie negatywne.
Nie jesteśmy jednak skazani na pesymizm, smutek i przygnębienie. Jak przekonuje twórca psychologii pozytywnej – prof. Martin Seligman, optymizmu można się nauczyć. Badania prowadzone na Uniwersytecie Pennsylvania dowiodły, że systematyczne uczenie się technik proponowanych przez psychologię pozytywną (learned optimism) zmniejsza ryzyko zachorowania na depresję o ponad 30% oraz na zaburzenia lękowe o blisko 50%. Jednocześnie znacząco podnosi jakość życia i pozwala cieszyć się z tego, co każdego dnia otrzymujemy w darze.
Zapracowanie niejedno ma imię. Możemy rozumieć je jako przeciążenie obowiązkami zawodowymi, ale także jako nadmierne zaangażowanie w sprawy nieprzynoszące nam upragnionej satysfakcji. Można także być zapracowanym poprzez zbytnie analizowanie swoich niepowodzeń, tracąc tym samym z oczu wszystkie nadarzające się okazje.
“Szczęśliwi ludzie spędzają wiele czasu w stanie flow – czyli stanie zaangażowania w działanie, które sprawia, że czas przestaje mieć znaczenie. To doświadczenie jest samo w sobie tak przyjemne, że ludzie mogą trwać w nim, nawet jeśli ponoszą przy okazji spore koszty” – dr Mihaly Csikszentmihalyi, autor książki „Flow”
Psychologia pozytywna nazywana bywa psychologią szczęścia. Zajmuje się bowiem badaniem mocnych stron ludzkiej osobowości, które czasem dają o sobie znać poprzez wyniesienie człowieka na wyżyny możliwości, przekraczające jego wyobrażenie o samym sobie. Nie jest jednak psychologią próżnego hurraoptymizmu, lecz podejściem, które poprzez proponowane narzędzia pozwala odnaleźć w życiu brakujące wartości i podejmować działania, których dotąd nie zdołaliśmy podjąć.
Psychologia pozytywna przynosi ulgę w codziennej gonitwie. Jest jak przystanek, który nie tylko pozwala zregenerować siły i ruszyć dalej, ale także staje się przestrzenią dającą szansę przewartościowania dotychczasowej drogi. Być może dalszy bieg w obranym kierunku nie jest tym, czego naprawdę pragniemy. A siły, które w nas drzemią dotąd pozostawały uśpione.
“Jest oczywiste, że sposób, w jaki postrzegamy doświadczenia jest znacznie ważniejszy dla budowania szczęścia aniżeli doświadczenia same w sobie” – dr Ed Diener, autor książki „Szczęście”
Trzeba jednak dodać, że psychologia pozytywna nie dokonuje cudów i nie jest receptą na całe zło. Jej poznanie samo
przez się nie odmieni naszego życia o 180 stopni, jednak podjęcie działań zmierzających do zmiany i konsekwentne realizowanie wybranego celu taką odmianę może zaprowadzić.
Warsztat Psychologia Pozytywna dla Zapracowanych to zaproszenie do zrobienia przystanku w codziennym biegu, wejrzenia w głąb siebie, okazania sobie uwagi, jakiej samym sobie często szczędzimy, i zaczerpnięcia siły z najlepszego źródła, jakim jest nasze wnętrze.
“Pozytywność nas otwiera. Najbardziej podstawowa prawda na temat pozytywnych emocji jest taka, że otwierają nasze serca i umysły, czyniąc nas bardziej otwartymi i kreatywnymi “ – dr Barbara Fredrickson, autorka książki „Pozytywność”
Jeśli czujesz, że potrzeba Ci pozytywnego powiewu w żagle, ten warsztat jest dla Ciebie. W czasie spotkania przyjrzymy się:
● filarom szczęśliwego życia i ich obecności w naszej codzienności
● zjawisku flow (przepływu) w działaniach, które sprawiają nam przyjemność
● roli innych osób w budowaniu naszego spełnienia
● wartościom, które nadają naszemu życiu sens
● równowadze między życiem zawodowym a prywatnym
● pracy nad zdrowym myśleniem i przekształcaniu destrukcyjnych przekonań w przekonania oparte na faktach
● modelowi AIM uczącemu konstruktywnego nastawienia do życia
● naszemu współczynnikowi zadowolenia z życia dzięki Skali Poczucia Szczęścia
ZAPISY:
• wypełnij poniższy formularz i dokonaj płatności za warsztat w wysokości 125 zł na konto firmy Media Edukacja (ul. św. Marcin 29/8, 61-806 Poznań): 77 1140 2004 0000 3502 7785 7172
• decyduje kolejność zgłoszeń
• warsztaty adresowane wyłącznie do osób pełnoletnich