Zła obecność, czyli kilka słów o prezenteizmie

„Być albo nie być” – zastanawiał się Hamlet. Jan Kochanowski z kolei kreślił obraz miejsca, w którym czuć pustkę mimo obecności wielu osób, pisząc w Trenie VIII „pełno nas, a jakoby nikogo nie było”.  W języku potocznym natomiast niejednokrotnie mówimy o bujaniu w obłokach czy myśleniu o niebieskich migdałach. Czytaj więcej…

Czekając na werdykt

To wspomnienie jest żywe, choć niemal statyczne jak obraz. Trwa przerwa podczas przeglądu sztuk teatralnych. Przede mną siedzicie Wy dwaj, O. i M., macie mp3, którą dzielicie się sprawiedliwie, słuchając The Verve. Dochodzą do mnie dźwięki „Bittersweet Symphony” i czuję narastający zachwyt. Przedstawiam Was K., która przyjechała, by zobaczyć się ze mną przez chwilę (nie …

Czekając na werdykt Read More »

Pielgrzymka z wężem

Koło mojego domu niemal codziennie spaceruje wąż. Jest to wielki pluszowy wąż z nietypowymi wypustkami, które swymi małymi rączkami trzymają dla bezpieczeństwa przedszkolaki maszerujące w asyście dwóch nauczycielek.

Zapach września

Co roku, gdy nadchodzi wrzesień węszę jego zapach. Bo zapachu przecież się nie wypatruje. Ale można z pewnością go wyczekiwać. Zapach września to zapach słońca podszytego chłodem. Niby wciąż letniego, ale jednak świecącego z dystansu. W dniu, w którym wywącham wrzesień oznajmiam samemu sobie, że nadeszła szkoła. Obojętnie, czy się do niej chodzi czy chodziło.

Nadchodzący kres psychoanalizy – Prof. Robert F. Bornstein

„Nadchodząca śmierć psychoanalizy” Prof. Robert F. Bornstein Gettysburg College (informacje o autorze znajdują się na końcu artykułu) Oryginał: Bornstein F., The impending death of psychoanalysis, [w:] „Psychoanalytic Psychology”, 2001, Vol. 18, No. 1, 3-20. Przetłumaczył: Adam Zemełka (podkreślenia w tekście pochodzą od tłumacza) Chociaż swego czasu psychoanaliza zdominowała psychologię, wszystkie przesłanki wskazują obecnie na jej …

Nadchodzący kres psychoanalizy – Prof. Robert F. Bornstein Read More »

Z dużej chmury mały deszcz. Jak radzić sobie z katastrofizowaniem?

Niektórzy z nas z przyjemnością rozsiadają się przed szklanym ekranem, by przez kolejne dwie godziny… czuć ekstremalne przerażenie. To właśnie z myślą o takich widzach Hollywood tworzy opowieści o żywych trupach, wilkołakach, morderczych klaunach czy makabrycznych laleczkach. Zdarza się jednak, że sami mimowolnie wcielamy się w rolę reżysera horroru, nakręcając w myślach spiralę lęku i …

Z dużej chmury mały deszcz. Jak radzić sobie z katastrofizowaniem? Read More »

Obłęd Transakcyjny?

„Gry są przekazywane z pokolenia na pokolenie. Najczęściej powielaną grę można śledzić obserwując rodziców  i dziadków danego człowieka, a następnie jego dzieci. Wychowanie dzieci polega przede wszystkim na nauczeniu ich, w które gry należy grać. Różne kultury i społeczeństwa preferują różne typy gier.” – Eric Berne – „Ja jestem OK – Ty jesteś OK” to …

Obłęd Transakcyjny? Read More »

Dlaczego się boimy?

W słynnym szlagierze z lat 80-tych Bobby McFerrin zachęcał, by się nie martwić i być szczęśliwym („Don’t worry, be happy”). Z kolei artyści z grupy Monty Pythona przekonywali, by zawsze spoglądać na jasną stronę życia („Always look at the bright side of life”). To wytyczne, które warto wziąć sobie do serca i podjąć próbę ich …

Dlaczego się boimy? Read More »

Psychologia pozytywna, czyli dobre życie w praktyce

„Tato, chcę z tobą porozmawiać. Odkąd skończyłam trzy lata, aż do piątych urodzin bardzo marudziłam, ale zdecydowałam, że w dniu, w którym skończę pięć lat, przestanę marudzić, i nie skarżyłam się ani razu od dnia tamtych urodzin”. Czytaj więcej…

Jak uczy się mózg?

Przesłanki sugerujące, że w dorosłym mózgu mogą powstawać nowe neurony pojawiały się już od lat 60-tych XX wieku. To wtedy Joseph Altman i Gopal Das opublikowali wyniki swoich badań, z których wynikało, że proces neurogenezy zachodzi w mózgu dorosłych szczurów. Czytaj więcej…